Anasayfa Site Haritası Blog
Hakkımızda Hizmetlerimiz Ürünler Referanslar İletişim
Güncel
Projeler
» Web Tasarım
Sosyal Medya
Ucuz Web Sitesi

99 Dolara Web Sitesi

 

Web sitesi yapmak nedense bilgisayardan az biraz anlayan herkesin kolayca yapabileceği bir işmiş gibi geliyor. HTML bilgisi olmadan, sadece web editörlerini kullanarak geliştirilen birçok web sitesi bulunuyor.

Bu web sitelerinin bir kısmı daha açılır açılmaz kabus gibi ziyaretçinin üzerine çöküyor. Ancak hakkını yememek gerekir ki bir kısmı da oldukça başarılı. Aslında durum, çok iyi otomobil kullanıp motordan anlamayan bir şoförle HTML bilmeden web sitesi geliştiren bir webmaster'dan farklı değil.

HTML, XHMTL, ASP, PHP, CSS... Bunlardan bir veya bir kaçını biliyor olmak elbette ki çok önemli. Fakat artık gelişen web editörleri sayesinde web sitesi yapmak artık çok daha kolay bir hale geldi. Bu editörlere eklenen dahili CSS editörleri de sayfaların çok daha görsel hazırlanmasına imkan tanıyor.

Profesyonel bir web sitesi geliştiricisi olmak için CSS, HTML bilmeye gerek olmayabilir. Tüm bunları bilmeden de başarılı web siteleri geliştirmek mümkün. Ancak iyi bir webmaster olmak için mevcut web teknolojilerini, programlama dillerini bilmek gerek.

Saydığımız dilleri bilin veya bilmeyin, hangi programı kullandığınızın da hiç önemi yok. Eğer iyi siteler tasarlıyor, geliştiriyorsanız kendinizi tanıtırken göğsünüzü gere gere webmaster'ım diyebilirsiniz. Hani delikli silah icat edildi mertlik bozuldu derler ya. Artık Joomla, Wordpress, PHP Nuke vb. içerik yönetim sistemleri yüzünden ne yazık ki herkes kendini webmaster sanıyor.

Bu sistemlerin içindeki ufak CSS dosyaları üzerinde değişiklik yapamayan, arkaplan rengini değiştiremeyen birçok kullanıcı, sadece iki üç banner oluşturup, siteye biraz da olsa farklı bir görünüm kazandırınca ben oldum diyor. Kim nasıl site yaparsa yapsın. Elbette ki herkesin iyi ya da kötü bir web sitesi yapmaya hakkı var.

Ancak Joomla üzerine birkaç hazır template çekip, 99 dolara web sitesi yapıyoruz! diyenler yüzünden herkes web sitesi geliştirmeyi kolay bir iş sanıyor. Gelişmiş emlak siteleri, portal'lar, alışveriş siteleri yaptırmak isteyenler 99 dolar civarı fiyat teklifiyle geliyor. Geçenlerde web'de gezinirken web tasarımı yaptıklarını iddia eden bir firmanın(!) sitesine girdim. Site PHP Nuke ile hazırlanmış. Eyvallah...

Referanslar linkine tıkladım. Bilmemne Oto... PHP Nuke ile hazırlanmış. Siteyi yapan firmanın sitesinden sadece renk olarak farklı. Sonrasında bir diğer referans siteye göz attım. Bilmemne Ekmek Fırını! Bilin bakalım o neyle hazırlanmış? Yahu her gün mahallelinin ekmek ihtiyacını karşılayan bir fırının web sitesine ne ihtiyacı olur? Hadi diyelim oldu... PHP Nuke'den fırın sitesi mi olur? Online kullanıcılar, kaç adet yorum yapılmış, haberler vs... Gülsek mi ağlasak mı? Siteye değil de siteyi yapanlara mı ağlasak?

Çok güzel tasarımlar yapan, web programlama dilleri bilen web geliştiricileri bu durumdan en fazla etkilenen kişiler. Haftalarca oturup site için beyin yoran insanlara teklif edilen fiyat 100 dolar! Uzun lafın kısası, bir web sitesi geliştirmek sitenin büyüklüğüne göre bir gün de sürebilir, haftalar da... Ancak kesinlikle sadece birkaç dakika değil, hatta birkaç saat bile değil! Kendini web master sanan PHP Nuke'cüler, Joomla'cılar, lütfen bu işi yapanlara biraz daha saygı gösterin...
 
Atalay KELEŞTEMUR
Kaynak: PCWORLD

 

09.11.2010

© 2010 Cosoftware, cosoftware.net. Tüm hakları saklıdır. Anasayfa - Hakkımızda - Hizmetlerimiz - Ürünler - Referanslar - İnsan Kaynakları - İletişim

Bayraklı/İzmir

Co-Soft Tübider Üyesidir.